تعمیر کول پد لپ تاپ

روشن نشدن کول پد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که می‌تواند مکانیکی و یا الکترونیکی باشد. کول پدهای معمولی وسایل پیچیده‌ای نیستند و در اکثر موارد خودتان می‌توانید آنها را تعمیر کنید. البته اگر مدار کول پد دچار مشکل شده باشد بهتر است از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید.

قبل از هر کاری بهتر است کول پد را به یک لپ تاپ یا کامپیوتر دیگر متصل کنید و چک کنید که مشکل از پورت USB لپ تاپ نباشد. در ادامه سایر دلایل روشن نشدن کول پد و روش رفع آنها را بیان می‌کنیم.

تعمیر بخش‌های مکانیکی کول پد

برای تعمیر کول پد ابتدا تمام پیچهای آن را باز کنید. پیچ‌ها معمولا زیر کول پد قرار می‌گیرند و برخی از آنها هم توسط برچسب‌های پلاستیکی مخفی می‌شوند. تمام پیچ‌ها را باز کرده و به مدار و فن‌های کول پد برسید. البته در برخی از کول پدها ممکن است مجبور شوید سطح توری کول پد را هم جدا کنید که این کار را می‌توانید با دمباریک انجام دهید.

باز کردن کول پد لپ تاپ

حال که به فن کول پد رسیدید چک کنید که آیا فن به راحتی می‌چرخد یا نه؟ ممکن است چیزی باعث گیر کردن فن شده باشد، یا گرد و خاک کاملا جلوی چرخش را گرفته باشد. همچنین ممکن است لبه‌های فن به بدنه کول پد گیر می‌کند.

فن کول پد

اگر فن به راحتی نمی‌چرخد فن را باز کنید که معمولا توسط چند پیچ به بدنه بسته شده است. در قیمت زیر فن و در مرکز آن یک برچسب وجود دارد که باید آن را جدا کنید تا به یاتاقان فن برسید. ممکن است زیر برچسب یک واشر لاستیکی هم باشد، آن را هم جدا کنید و به یاتاقان برسید.

برچسب فن کول پد

یک قطره روغن روان مانند روغن چرخ خیاطی بر روی یاتاقان بریزید و چند دور فن را بچرخانید تا روغن جذب شود. حال فن را روی کول پد بسته و آن را امتحان کنید.

ریختن روغن روی یاتاقان فن کول پد

اگر مشکل کول پد با این کارها رفع نشود احتمالا مجموعه الکترونیکی دچار مشکل شده است که تعمیر آن البته سخت‌تر است و نیاز به تجهیزات عیب یابی الکترونیک دارد. اگر وسایل مورد نیاز را در اختیار ندارید بهتر است کول پد را برای تعمیر به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

تعمیر بخش‌های الکترونیکی کول پد

اتصال فن کول پد و مدار کوچک کول پد را جدا کنید. سپس به دنبال اتصال کوتاه در مدار باشید، این کار را می‌توانید با استفاده از مولتی متر انجام دهید. ممکن است کابل کول پد یا پورن اتصال آن به لپ تاپ دچار مشکل شده باشند که این ایرادات معمولا با چشم و مولتی متر قابل تشخیص هستند.

به ورودی فن جدا شده جریان برق 5 ولت اعمال کنید و ببینید که فن می‌چرخد یا نه. این کار را بهتر است با منبع تغذیه آزمایشگاهی و به آرامی انجام دهید، اگر منبع تغذیه ندارید می‌توانید از شارژر موبایل هم استفاده کنید. اگر فن خراب شده باشد تعمیر و تعویض آن معمولا مشکل خواهد بود. چون فن‌های کول پد با ابعاد استاندارد نیستند پیدا کردن فن یدک عملا غیر ممکن است. البته می‌توانید یک فن متفاوت را در محل فن اصلی به بدنه کول پد پیچ کنید. ولی اگر واقعا از توان خنک کنندگی کول پد استفاده می‌کنید، بهتر است به فکر یک کول پد جدید باشید.

اگر فن سالم باشد و فقط مدار کول پد دچار مشکل شده باشد می‌توانید مدار را کلا از مسیر حذف کرده و به صورت مستقیم خروجی پورت USB لپ تاپ را به فن بدهید.

منبع: Youtube

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *