چرا لپ تاپ استوک نخریم؟

1. نداشتن گارانتی

گارانتی لپ تاپ نو یک قابلیت بسیار ارزشمند است که خیال شما را حداقل به مدت دو سال (زمان معمول گارانتی) از بابت خرابی و پشتیبانی فنی راحت می‌کند. لپ تاپ استوک معمولا با یک مهلت تست (مثلا 7 روزه) فروخته می‌شود ولی این مهلت تست به هیچ وجه جای گارانتی طولانی مدت را نمی‌گیرد.

عملا چون لپ تاپ استوک احتمال خرابی بالاتری دارد نیاز بیشتری هم به پشتیبانی فنی خواهد داشت و نبود گارانتی می‌تواند بیشتر هم خریدار را دچار مشکل کند. به خصوص اینکه بسیاری از لپ تاپ‌های استوک از برندهایی هستند که فروش بالایی در ایران ندارند (مانند HP) و قطعات آنها به راحتی پیدا نمی‌شوند.

2. ظاهر قدیمی

چه بخواهیم و چه نخواهیم ظاهر وسایل در چشم خودمان و همینطور افراد دیگر مهم است. به همین دلیل ظاهر قدیمی لپ تاپ استوک شما را اذیت خواهد کرد. البته اگر لپ تاپ خیلی قدیمی مثلا با عمر بیش از 4 سال نخرید این مورد چندان به چشم نمی‌آید.

3. نبود باطری

باطری‌های لوازم الکترونیک عمر مشخصی دارند و معمولا بعد از 2-3 سال بخش بزرگی از قدرت خود را از دست می‌دهند. پس کلا باید باطری لپ تاپ استوک را بلااستفاده تصور کنید و اگر نیاز به جابجایی لپ تاپ دارید به فکر باطری جایگزین باشید. برای باطری لپ تاپ استوک سه گزینه وجود دارد:

  1. خرید باطری اورجینال از شرکت اصلی که قیمت بسیار بالایی دارد.
  2. خرید باطری غیر اورجینال از برندهای معتبری مانند انکر که قیمت متوسط و کیفیت بالایی دارند.
  3. خرید باطری از برندهای بی نام و نشان که قیمت پایین و البته طول عمر پایینی دارند. 

4. احتمال خرابی بالاتر

حتی اگر لپ تاپ استوک در زمان تحویل به شما کاملا سالم باشد هم پس از استفاده شده احتمال خرابی آن بسیار بالاتر از لپ تاپ نو خواهد بود. در شکل زیر احتمال خرابی لپ تاپ نو از زمان خرید آن نشان داده شده، همانطور که دیده می‌شود احتمال خرابی دائما در حال افزایش است. با گذشت زمان بیشتر هم استهلاک قطعات بیشتر و بیشتر خواهد شد.

5. پیشرفت

تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است و این پیشرفت را به راحتی می‌توانید با مقایسه یک گوشی مدرن و گوشی 5 سال پیش ببینید. البته در سال‌های اخیر پیشرفت لپ تاپ‌ها به اندازه گوشی موبایل نبوده است، ولی به هر حال تکنولوژی متوقف نشده است. در شکل زیر کارایی کارت گرافیک Nvidia 960M با کارت گرافیک 2060 مقایسه شده است. این دو کارت گرافیک تقریبا همرده هستند و کارت گرافیک متوسط به بالا حساب می‌شوند، فقط در طی 4 سال کارایی کارت گرافیک 3 برابر شده است. البته افزایش کارایی کارایی CPU اصلا در این حد نبوده است و شاید در حد 30% افزایش کارایی اتفاق افتاده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *