کول پد لپ تاپ؛ راهنمای کامل

یکی از بهترین وسایل جانبی که برای لپ تاپ می‌توان تهیه کرد، کول پد است. کول پد خوب می‌تواند روش کار کردن شما با لپ تاپ را کاملا تغییر داده و بهره وری شما را افزایش دهد. البته به شرطی که از کاربرد اولیه کول پد (یعنی خنک کردن لپ تاپ) صرف نظر کرده و به عنوان یک پایه و نگه دارنده به کول پد نگاه کنید. مثلا بسیاری از افراد هستند که در هنگام کارکردن با لپ تاپ گردن خود را خم می‌کنند و به همین دلیل دچار درد در عظلات گردن می‌شوند، که یک کول پد مناسب می‌تواند این مشکل را رفع کند.

همچنین از بسیاری از کول پدها می‌توان به عنوان هاب USB هم استفاده کرد که با وجود تعداد زیادی وسیله اکسترنال، بسیار مفید خواهد بود.

در برخی از موارد هم مانند استفاده از لپ تاپ روی فرش و تخت خواب، وجود کول پد (البته در حالت خاموش) برای جلوگیری از ورود پرزهای فرش به داخل لپ تاپ ضروری است. پرزهای فرش و پتو چون در داخل سیستم خنک کننده لپ تاپ جمع می‌شوند، در طولانی مدت باعث داغ شدن لپ تاپ خواهند شد.

کول پد چیست؟

کول پد در حقیقت یک پایه مجهز به یک یا چند فن برای لپ تاپ است که هم به خنک کردن لپ تاپ کمک می‌کند و هم می‌تواند لپ تاپ را در موقعیتی قرار دهد که دیدن مانیتور و کار کردن با آن ساده‌تر شود. کول پدهای اولیه که حدود 10 سال پیش به بازار عرضه شدند فقط یک صفحه پلاستیکی شفاف بودند به همراه چند عدد فن و پایه، که به سرعت هم می‌شکستند. ولی کول پدهای مدرن خیلی پیشرفت کرده‌اند و امکانات بسیاری به آنها افزوده شده است. به خصوص کول پدهای ارائه شده توسط شرکتهای معتبری مانند دیپ کول و کولر مستر کیفیت و کارایی بالا دارند.

مزایای کول پد

1. جلوگیری از درد گردن؛ مهمترین مزیت کول پد این است که می‌تواند لپ تاپ را بالا آورده و از خم شدن سر برای دیدن مانیتور جلوگیری کند. این مورد به خصوص در طولانی مدت خیلی اهمیت پیدا می‌کند. البته در این حالت استفاده از تاچ پد و کیبورد و  کمی سخت می‌شود، به همین دلیل بهتر است یک کیبورد و ماوس USB هم تهیه کنید و کیبورد را روی میز قرار دهید.

2. مکش راحت‌تر هوا؛ حتی اگر لپ تاپ را روی کول پد خاموش قرار دهید، چون سطح کول پد معمولا از توری ساخته می‌شود، مکش هوا توسط سیستم خنک کننده لپ تاپ راحت‌تر شده و مسئله داغ کردن لپ تاپ تا حدودی رفع می‌شود. البته استفاده از فن‌های کول پد قطعا برای خنک‌تر کردن لپ تاپ بهتر است.

سطح توری یک کول پد ساده

3. جلوگیری از مکش پرز و گرد و خاک فرش؛ یک مزیت مهم دیگر کول پد این است که گذاشتن لپ تاپ روی فرش باعث جذب پرزهای فرش به داخل لپ تاپ می‌شود. ولی کول پد یک فاصله بین سطح فرش با سیستم خنک کننده لپ تاپ ایجاد می‌کند و مانع مکش پرزها می‌شود، البته در این حالت بهتر است از کول پد خاموش استفاده شود.

لپ تاپ روی فروش

معایب کول پد

1. کثیفی سریع‌تر لپ تاپ؛ مهمترین ایراد کول پد این است که فن‌های اضافی آن هوای زیادی به داخل لپ تاپ می‌فرستند و به همین دلیل لپ تاپ سریع پر از گرد و خاک می‌شود. پس بهتر است کول پد را در حالت خاموش استفاده کنید.

فن لپ تاپ که پر از گرد و خاک شده است

2. صدای زیاد؛ اگر دائما کول پد را با فن روشن استفاده کنید قطعا صدای زیاد آن در طولانی مدت آزاردهنده خواهد شد. بعضی کول پدها چند فن دارند که قطعا صدای بیشتری هم تولید می‌کنند.

کول پد با 6 فن

نکات مهم در انتخاب کول پد مناسب

1. شناخت نیاز؛ بهتر است در خرید کول پد عجله نکنید و چند روز به نحوه کارکردن خود با لپ تاپ دقت کرده و در نتیجه نیاز خود را بشناسید. در ادامه نکاتی که بهتر است به آنها توجه کنید آورده شده‌اند:

  • هنگامی که در حال کار با لپ تاپ هستید به این نکته توجه کنید که ارتفاع مانیتور لپ تاپ در چه حالتی باشد برای شما بهتر است؟ اگر میز شما کوتاه است و به ارتفاع بالایی نیاز دارید بهتر است به پایه لپ تاپ هم فکر کنید، چون ممکن است کول پد ارتفاع مورد نیاز شما را تامین نکند.
یک پایه زیبا برای لپ تاپ
  • معمولا از لپ تاپ روی تخت یا فرش هم استفاده می‌کنید؟ در این حالت بهتر است از کول پدهای بسیار نازک و ظریف خریداری نکنید. چون این نوع کول پدها فاصله کمی بین فرش و لپ تاپ ایجاد می‌کنند و بسیاری از پرزهای فرش باز هم به داخل لپ تاپ منتقل خواهند شد.
کول پد بسیار نازک
  • آیا دائما لپ تاپ را با خود به دانشگاه یا محل کار می‌برید و آنجا هم نیاز به کول پد دارید؟ اگر نیاز دارید که کول پد را هم همراه خود به دانشگاه ببرید بهتر است به فکر کول پد نازک باشید و یا کلا دو کول پد خریداری کنید. چون حمل کول پد در کنار لپ تاپ سخت و آزار دهنده است.

2. ظاهر کول پد؛ به ظاهر کول پد توجه کنید و سعی کنید آن را مناسب با ظاهر لپ تاپ خود انتخاب کنید (آنها را ست کنید). مثلا لپ تاپ گیمینگ روی کول پد گیمینگ بهتر دیده می‌شود و برعکس. یک لپ تاپ بیزینس ساده و یکرنگ روی کول پد رنگارنک جلوه خوبی ندارد. این مورد به خصوص برای کول پدهای محیط کاری اهیمت بالایی دارد و باید به آن توجه کنید، به هر حال شما بر اساس ظاهر محیط کاری قضاوت خواهید شد و قطعا یک کول پد با نورهای چشمک زن در محیط جدی اداری، دید خوبی ایجاد نمی‌کند.

لپ تاپ گیمینگ و کول پد گیمینگ مناسب آن

3. اندازه کول پد و لپ تاپ؛ قبل از خرید کول پد حتما به اندازه لپ تاپی که می‌تواند بر روی آن قرار بگیرد توجه کنید. لپ تاپ بزرگ به درستی روی کول پد کوچک قرار نمی‌گیرد و لپ تاپ کوچک (مثلا 13 اینچ) روی کول پد بزرگ، خوب دیده نمی‌شود. در مشخصات کول پد به اندازه لپ تاپ مناسب اشاره می‌شود.

اندازه‌های متفاوت صفحات نمایش لپ تاپ

4. محل فن کول پد؛ اگر قرار است که از فن کول پد برای کمک کردن به سیستم خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید به این نکته توجه کنید که فن کول پد کجا قرار دارد؟ و اینکه فن با ورودی هوای لپ تاپ هماهنگ و همراستا می‌شود؟ اگر لپ تاپ ورودی‌های هوای زیاد به صورت پخش شده دارد بهتر است کول پد شما دارای تعداد زیادی فن کوچک باشد.

ورودی‌های هوای لپ تاپ

آیا کول پد می‌تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود؟

خیر. اصولا کول پد برای این کار طراحی نشده است و توان انتقال میزان کافی هوا به تمام بخش‌های مورد نیاز لپ تاپ را ندارد. سیستم خنک کننده لپ تاپ هوا را از یک یا چند دریچه مکیده، آن را در بخش‌های مورد نیاز حرکت داده و از کناره‌ها و یا پشت لپ تاپ خارج می‌کند. کول پد هم با انتقال هوای محیط به این دریچه‌ها، روند مکش هوا را برای لپ تاپ راحت‌تر می‌کند و قطعا نمی‌تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود.

چه کسانی به کول پد احتیاج دارند؟

تقریبا همه افراد برای افزایش راحتی کار با لپ تاپ و جلوگیری از درد گردن به کول پد احتیاج دارند. البته برای این افراد استفاده از کول پد در حالت فن خاموش بهتر از حالت روشن آن است.

افرادی هم که نیاز به اجرای طولانی مدت بازی‌ها و یا انجام محاسبات مهندسی و رندر دارند، بهتر است از کول پد در حالت روشن آن برای خنک کردن لپ تاپ استفاده کنند. البته در این حالت باید به میزان گرد و خاک محیط و لپ تاپ توجه کرد، چون کول پد اگر در محیط پر از گرد و خاک به کار برود به سرعت داخل لپ تاپ را کثیف می‌کند. به خصوص اینکه کول پد را در حالت روشن روی فرش قرار ندهید، چون فن‌های کول پد پرزهای فرش را مکیده و وارد لپ تاپ می‌کند.

آیا کول پد واقعا موثر است؟

بله، کول پد واقعا دمای لپ تاپ را کاهش می‌دهد. کارشناسان وبسایت notebookcheck برای بررسی کارایی کول پد، یک لپ تاپ را در حالت کارکرد سنیگن، با و بدون وجود کول پد آزمایش کردند. ابتدا آنها لپ تاپ را به مدت یک ساعت با اجرای یک گیم، در حالت کارایی بالا و بدون وجود کول پد، آزمایش کردند. سپس آنها نیم ساعت صبر کردند تا لپ تاپ خنک شود و دوباره آزمایش را با وجود کول پد، تکرار کردند. کول پد استفاده شده در این آزمایش در شکل پایین نشان داده شده که یک کول پد از برند Havit و با سه فن است.

کول پد استفاده شده در آزمایش

نتایج این آزمایش در جدول پایین آورده شده است. همانطور که در این جدول دیده می‌شود، کول پد دمای CPU را 12 درجه و دمای کارت گرافیک را 6 درجه کاهش داده است، همچنین دوای سطح لپ تاپ هم 4 درجه کاهش را نشان می‌دهد. ولی مشکل اصلی افزایش سطح صدا است و این صدای اضافی در طولانی مدت آزار دهنده می‌شود.

نتایج آزمایش کارایی کول پد

مطالب مرتبط با کول پد:

تعمیر کول پد لپ تاپ

روشن نشدن کول پد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که می‌تواند مکانیکی و یا الکترونیکی باشد. کول پدهای معمولی وسایل پیچیده‌ای نیستند و در اکثر موارد خودتان می‌توانید...

ادامه مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «کول پد لپ تاپ؛ راهنمای کامل»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *