بهترین دی وی دی رایتر اکسترنال برای لپ تاپ

در سالهای اخیر نیاز کاربران به دی وی دی رایتر کاهش پیدا کرده و در نتیجه، شرکت‌های تولید کننده لپ تاپ، در حال حذف دی وی دی رایتر از روی لپ تاپ هستند. حذف کردن دی وی دی رایتر باعث کاهش هزینه تولید لپ تاپ و همینطور کوچکتر و سبکتر شدن لپ تاپ می‌شود و یکی از دلایل سبک شدن لپ تاپ‌ها، همین حذف دی وی دی رایتر است.

برخی کاربران هستند که نیاز ضروری به دی وی دی رایتر دارند و این کاربران راهی ندارند به جز خرید دی وی دی رایتر اکسترنال. در ادامه بهترین مدل‌های دی وی دی رایتر اکسترنال را معرفی می‌کنیم که نیاز این گروه از کاربران را به خوبی پوشش می‌دهند.

مهمترین موارد در انتخاب دی وی دی رایتر اکسترنال:

1. توجه به تعداد پورت‌های USB لپ تاپ و دی وی دی رایتر

بعضی از رایترهای اکسترنال نیاز به دو پورت USB دارند و چون معمولا کابل‌های رایتر کوتاه هستند، این دو پورت باید در یک سمت لپ تاپ باشن. یعنی لپ تاپ شما باید دو پورت USB در کنار هم داشته باشد.

پس اگر لپ تاپ شما دو پورت کنار هم نداشته باشد، باید به فکر رایترهای تک کابل باشید. البته با یک کابل افزایش طول USB، می‌توان این مشکل را حل کرد، ولی به هر حال یک کابل دیگر کمی کار را سخت می‌کند.

سه پورت USB لپ تاپ در کنار هم (مشکی‌ها از نوع USB 2 و آبی از نوع USB 3)

2. نوع پورت دی وی دی رایتر

دی وی دی رایترهای اکسترنال با پورت‌های USB مختلفی تولید می‌شوند و به همین دلیل بهتر است به هماهنگی نوع پورت رایتر و لپ تاپ خود توجه کنید. سه نوع پورت USB معمول برای رایترهای اکسترنال به این صورت هستند:

 • پورت USB 2 که معمول‌ترین نوع پورت است.
 • پورت USB 3 که در لپ تاپ‌های مدرن‌تر معمولا وجود دارد.
 • پورت USB نوع C که در لپ تاپ‌های جدید و معمولا در تعداد پایین (یک یا دو عدد) وجود دارد.

توصیه ما این است که رایتری با پورت USB 2 تهیه کنید تا بتوانید از آنها در لپ تاپ‌های قدیمی هم استفاده کنید. درست است که در محیط ویندوز رایتر USB 3 روی پورت USB 2 هم به راحتی کار می‌کند، ولی در نصب ویندوز ممکن است مشکل ایجاد کند.

پورتهای USB نوع C و USB 2 روی لپ تاپ

3. کیفیت

دی وی دی رایتر اکسترنال یکی از قطعاتی است که کیفیت آن کاملا می‌تواند روی تجربه کاربری آن تاثیر داشته باشد. همچنین چون رایتر یک وسیله برای مواقع نیاز اضطراری مانند نصب ویندوز و یا ریکاور کردن لپ تاپ است بهتر است رایتر بی نام و نشان و ارزان قیمت تهیه نکنید و به فکر برندهای خوب و با قیمت کمی بالاتر باشید. برندهایی مانن HP و ایسوس رایترهای اکسترنال بسیار خوبی تولید می‌کنند که توصیه ما خرید از این برندها است.

بهترین دی وی دی رایترهای اکسترنال بازار برای لپ تاپ:

1. دی وی دی رایتر اکسترنال HP مدل GP70N

رایتر مدل GP70N یک دی وی دی و سی دی رایتر با کیفیت از برند خوشنام HP است که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لپ تاپ در جهان است. این رایتر نیاز اکثر کاربران را پوشش داده و قیمت مناسبی هم دارد. همچنین این رایتر نیاز به یک پورت USB از نوع 2 دارد و به همین دلیل بر روی لپ تاپ‌های قدیمی هم به خوبی کار می‌کند.

ویژگی‌ها:

 • قابلیت خواندن انواع دیسک: DVD+RW, CD-RW, DVD+R, CD-R, DVD-R Dual Layer, DVD-ROM, DVD-RW Dual Layer, CD-ROM, DVD-RAM
 • قابلیت رایت روی انواع دیسک: CD-RW, CD-R, DVD+RW, DVD+R, DVD-R Dual Layer, DVD-RW Dual Layer
 • حداکثر سرعت رایت روی سی دی: 24X
 • حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی: 8X
مزایا
معایب

2. دی وی دی رایتر اکسترنال ترنسند مدل TS8XDVDS

دی وی دی رایتهای اکسترنال برند ترنسند از قدیمی‌های بازار هستند و به دلیل داشتن قیمت مناسب و کیفیت بالا، همواره از بهترین انتخاب‌ها بوده‌اند. رایتر اکسترنال مدل TS8XDVDS هم یک دی وی دی رایتر زیبا، با کیفیت بالا و قیمت مناسب است که فقط به یک پورت USB برای کار کردن نیاز دارد.

ویژگی‌ها:

 • حداکثر سرعت رایت روی سی دی: 24X
 • حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی: 8X
مزایا
معایب

3. دی وی دی رایتر اکسترنال ایسوس مدل SDRW-08D2S-U Lite

در جایگاه دوم فهرست ما رایتر مدل SDRW-08D2S-U Lite از برند معتبر ایسوس قرار دارد که یکی از بهترین تولیدکنندگان قطعات کامپیوتر و لپ تاپ است. برای کارکرد صحیح این رایتر، باید آن را به دو پورت USB وصل کنید و به همین دلیل حتما چک کنید که لپ تاپ شما دو پورت USB از نوع 2 یا 3 در یک سمت لپ تاپ، داشته باشد.

ویژگی‌ها:

 • قابلیت خواندن انواع دیسک: DVD-ROM, DVD+R, DVD-R, DVD+R(SL, M-DISC), DVD+RW, DVD-RW, DVD+R(DL), DVD-R(DL), CD-ROM, CD-R
 • قابلیت رایت روی انواع دیسک: DVD+R, DVD-R, DVD+R(SL, M-DISC), DVD+RW, DVD-RW, DVD+R(DL), DVD-R(DL), CD-R, CD-RW
 • حداکثر سرعت رایت روی سی دی: 24X
 • حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی: 4X، 6X و 8X (بسته به مدل دی وی دی)
مزایا
معایب

4. دی وی دی رایتر اکسترنال ایسوس مدل ASUS ZenDrive U7M

دی وی دی رایتر ASUS ZenDrive U7M یک رایتر زیبا و با کیفیت از برند ایسوس است که به خاطر قیمت نسبتا بالا در جایگاه چهارم فهرست ما قرار گرفته است. برای کارکرد صحیح این رایتر، باید آن را به دو پورت USB وصل کنید و به همین دلیل حتما چک کنید که لپ تاپ شما دو پورت USB از نوع 2 یا 3 در یک سمت لپ تاپ، داشته باشد.

در جعبه این رایتر دو عدد دی وی دی با ارزش M-Disc قرار داده شده که حدود 1000 سال عمر می‌کنند. این دیسک‌ها برای ذخیره بسیار طولانی مدت خاطرات با ارزش (مثلا عکس‌های خانوادگی) طراحی شده‌اند.

ویژگی‌ها:

 • قابلیت خواندن انواع دیسک: DVD-ROM, DVD+R, DVD-R, DVD+R(SL, M-DISC), DVD+RW, DVD-RW, DVD+R(DL), DVD-R(DL), CD-ROM, CD-R
 • قابلیت رایت روی انواع دیسک: DVD+R, DVD-R, DVD+R(SL, M-DISC), DVD+RW, DVD-RW, DVD+R(DL), DVD-R(DL), CD-R, CD-RW
 • حداکثر سرعت رایت روی سی دی: 24X
 • حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی: 6X، 5X, 4X و 8X (بسته به مدل دی وی دی)
مزایا
معایب

5. دی وی دی رایتر اکسترنال سامسونگ مدل SE-208

دی وی دی رایتر SE-208 یک رایتر زیبا و با کیفیت است که برای کارکرد صحیح، نیاز به دو پورت USB دارد. به همین دلیل حتما چک کنید که لپ تاپ شما دو پورت USB از نوع 2 یا 3 در یک سمت لپ تاپ، داشته باشد.

ویژگی‌ها:

 • قابلیت خواندن انواع دیسک: MASTERED DISC, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD+R 4.7GB, DVD+R DL 8.5GB, DVD+RW 4.7GB, DVD-R 3.95GB, DVD-R 4.7GB Authoring, DVD-R 4.7GB General, DVD-R DL 8.5GB, DVD-RW, DVD-RAM 4.7GB
 • قابلیت رایت روی انواع دیسک: DVD4.7GB (DVD±R/RW, DVD-RAM), DVD±R DL (8.5GB), CD-R/RW
 • حداکثر سرعت رایت روی سی دی: 24X
 • حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی: 6X، 5X, 4X و 8X (بسته به مدل دی وی دی)
مزایا
معایب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *