لپ تاپ دانشجویی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دختر دانشجو در حالی که در محیط دانشگاه نشسته و لپ تاپ را بر روی پاهای خود گذاشته است

لپ تاپ دانشجویی چیست؟

لپ تاپ دانشجویی لپ تاپی است برای انجام کارهای مرتبط با تحصیل و دانشگاه، ولی مسئله اینجاست که “کارهای مرتبط با تحصیل” چیست؟ شاید جواب این سوال به نظر ساده باشد ولی در حقیقت اصلا ساده و مشخص نیست. 

ممکن است به مرور نیاز شما به لپ تاپ در طول تحصیل کاملا عوض شود. بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ابتدا از لپ تاپ فقط برای دانلود و خواندن مقالات، نوشتن گزارش با ورد و درست کردن فایل ارائه با پاورپوینت استفاده می‌کنند ولی برای انجام پایان نامه، انتظار محاسبات عددی از لپ تاپ دارند. ممکن است برای انجام یک پروژه درسی کاملا نیاز به نرم افزارهای ترسیمی و گرافیکی داشته باشید که کارت گرافیک را به کار می‌گیرند. یا نیاز به محاسبات عددی داشته باشید که از س پی یو استفاده می‌کنند.

کاربردهای لپ تاپ دانشجویی چیست؟

دانشجویان مختلف بر اساس رشته تحصیلی، پروژه‌های کلاسی، پایان نامه و سایر موارد، نیاز به کاربردهای متفاوتی از لپ تاپ دارند. به صورت کلی کاربردهای لپ تاپ در دوران دانشجویی را می‌توان به چهار گروه کلی کاربردهای عمومی، کاربردهای دانشگاهی تخصصی، کاربردهای تفریحی و کاربردهای پروژه‌ای تقسیم کرد.

کاربردهای عمومی لپ تاپ دانشجویی

کاربردهای عمومی شامل مواردی می‌شود که تقریبا تمام دانشجویان با آن درگیر هستند. این کاربردها شامل استفاده از اینترنت، کار با ورد، پاورپوینت، پی دی اف، پخش آهنگ، پخش ویدئو و کار با نرم افزاهای ساده‌ای مانند پینت می‌شود. بسیاری از دانشجویان هم هستند که عملا کارهای مرتبط با تحصیل آنها در همین حد است. مانند دانشجویانی که نیازی به انجام محاسبات کامپیوتری ندارند و یا کامپیوتر مجزا برای پردازش (مثلا در مرکز محاسبات دانشگاه) در اختیار دارند.

این کارها را با ارزان‌ترین لپ تاپ‌های بازار هم می‌توانید انجام دهید و اگر مشکل بودجه داشته باشید با خیال راحت یک لپ تاپ ارزان قیمت خریداری کنید. البته لپ تاپ ارزان کارهای ساده را هم کمی کند انجام می‌دهد و اگر به دنبال سرعت هستید مجبور به هزینه بیشتر خواهید شد. اکثر دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی چون با نرم افزارهای طراحی و محاسباتی کار می‎‌کنند بهتر است از این لپ تاپ‌ها خریداری نکنند.

دختر دانشجو که لپ تاپ در دست در راهروی دانشگاه ایستاده و در حال کار کردن با لپ تاپ است

کاربردهای تخصصی لپ تاپ دانشجویی

این کاربردها با توجه به رشته و نوع نرم افزارهای تخصصی هر دانشجو تعیین می‌شود. اکثر دانشجوهای رشته‌های فنی نیاز به قدرت پردازشی برای نرم افزارهای محاسباتی و طراحی دارند. به صورت عمومی نرم افزارهای طراحی (مانند کتیا) نیاز به کارت گرافیک قوی دارند و نرم افزارهای محاسباتی (مانند کامسول و مطلب) نیاز به سی پی یوی قوی. البته در سالهای اخیر بسیاری از نرم افزارهای محاسباتی مانند مطلب می‌توانند برای افزایش سرعت پردازشی، از قدرت کارت گرافیک هم به صورت موازی با سی پی یو، استفاده کنند.

اگر در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی باشید نیاز به لپ تاپ قوی‌تر از حد معمول بیشتر هم حس می‌شود. در این حالت به احتمال زیاد پایان نامه شما یکی از موارد زیر خواهد بود:

  • تجربی خالص (فقط آزمایشگاهی)؛ در این حالت شما عملا نیاز چندانی به توان پردازشی ندارید و بیشتر کار شما رسم نمودار و نوشتن توضیحات برای نتایج آزمایشگاهی است.
  • محاسباتی خالص؛ در این حالت بیشترین نیاز را به توان پردازشی دارید، به احتمال زیاد حتی لپ تاپ محاسباتی هم برای کار عددی دقیق و با کیفیت کافی نخواهد بود. البته می‌توانید با توجه به نوع مسئله ساده سازی برای کاهش حجم پردازشی انجام دهید، ولی به هر حال دست شما چندان باز نخواهد بود برای حل مسائل مختلف و بهتر است به فکر استفاده از قدرت پردازشی مرکز محاسبات دانشگاه خود باشید. 
  • ترکیب آزمایشگاهی و محاسباتی؛ در این حالت میزان توان پردازشی مورد نیاز شما می‌تواند از حالت محاسباتی خالص کمتر باشد ولی باز هم نیاز به توان پردازشی بالایی دارید و لپ تاپ چندان برای این کار مناسب نیست.
  • تئوری خالص (مثلا حل تحلیلی مسائل مختلف)؛ در این حالت ممکن است نیاز داشته باشید مثلا با مطلب کمی هم حل محاسباتی روابط ریاضی را انجام دهید ولی عموما حجم محاسبات عددی چندان بالا نیست و یک لپ تاپ متوسط هم برای شما کافی خواهد بود.
  • آماری (جمع آوری اطلاعات، پردازش و تجزیه و تحلیل آنها)؛ در این حالت نیاز به نرم افزارهای آماری کار با اعداد دارید و میزان محاسبات بستگی به تعداد اعداد دارد. اگر تعداد اعداد منطقی باشد لپ تاپ متوسط برای کار شما کافی خواهد بود.

اصولا لپ تاپ‌های معمولی برای کارکرد سنگین به مدت طولانی (مثلا چند ساعت) طراحی نمی‌شوند و بهتر است لپ تاپ محاسباتی (یا گیمینگ) خریداری کنید، ولی مشکل اینجاست که لپ تاپ‌های محاسباتی (Work station) و گیمینگ (Gaming) قیمت بسیار بالایی دارند. مثلا قیمت لپ تاپ گیمینگ ROG از برند ایسوس که در شکل زیر نشان داده شده، حدود 3000 دلار است.

لپ تاپ گیمینگ ایسوس از سری ROG

کاربردهای تفریحی لپ تاپ دانشجویی

مهمترین بخش کاربرد تفریحی لپ تاپ، بازی کردن است و تقریبا همه دانشجویان (به خصوص در خوابگاه) گیم بازی می‌کنند. محبوب‌ترین گیم‌ها هم فیفا، PES (eFootball)، مورتال کمبات و کال آف دیوتی هستند.

گیم به صورت ویژه نیاز به CPU و کارت گرافیک پرقدرت دارد و به همین دلیل با توجه به نوع گیمی که قرار است لپ تاپ اجرا کند، باید به فکر قدرت پردازشی مورد نیاز لپ تاپ بود.

کاربردهای پروژه‌ای لپ تاپ دانشجویی

تعداد بسیار زیادی پروژه ساده تا حرفه‌ای وجود دارد که هر دانشجویی می‌تواند با لپ تاپ انجام دهد. انجام پروژه هم کسب تجربه است و هم درآمد کوچکی برای زندگی ساده دانشجویی و هم مسیری براش شناختن بازار کار و مهارت‌های مورد نیاز آن.

سایتهای بسیاری مانند “پونیشا”، “پارس کدرز”، “کارلنسر”، “انجام میدم” و “دورکار” وجود دارند که محیطی امن برای تعریف و انجام پروژه ایجاد کرده‌اند. در این سایتها از پروژه‌های ساده‌ای مانند تایپ، طراحی لوگو و کارت ویزیت گرفته تا پروژه‌های تخصصی (مانند برنامه‌نویسی، طراحی صنعتی و ترجمه تخصصی) تعریف می‌شود. تعداد پروژه‌ها در حدی زیاد است که هر دانشجویی می‌تواند پروژه‌های متعددی بر اساس مهارت‌های خود، پیدا کند.

پس نوع پروژه‌ها و مهارت‌های دانشجو هم می‌تواند روی لپ تاپ مورد نیاز دانشجو، تاثیر داشته باشد. بنابراین بهتر است این کاربرد را هم قبل از خرید لپ تاپ دانشجویی، در نظر داشته باشید.

تعداد پروژه‌های تعریف شده و متخصصان پارس کدرز

صفحات مختلف این راهنما:

صفحه 1:
چرا یک دانشجو به لپ تاپ نیاز دارد؟

صفحه 2:
لپ تاپ دانشجویی چیست؟

صفحه 3:
صفحه نمایش لپ تاپ دانشجویی

صفحه 4:
وزن لپ تاپ دانشجویی و حمل آن

صفحه 5:
معرفی بهترین لپ تاپ های دانشجویی بازار

2 دیدگاه دربارهٔ «لپ تاپ دانشجویی چیست و چه کاربردهایی دارد؟»

    1. طبقه بندی دقیقی به عنوان “لپ تاپ دانشجویی” وجود نداره، فقط لپ تاپ‌هایی که با نیازهای دانشجو منطبق‌تر هستن رو اصطلاحا میگیم لپ تاپ دانشجویی و در صفحات مختلف این مطلب کامل بهشون پرداختیم. مثلا لپ تاپ دانشجویی بهتره صفحه نمایش فول اچ دی مات داشته باشه تا خوندن متن فایلهای مقالات و کتابهای الکترونیکی چشم رو کمتر خسته کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *