هارد لپ تاپ (راهنمای کامل)

هر لپ تاپی برای نصب ویندوز و همینطور ذخیره فایل نیاز به هارد دیسک (یا حافظه SSD) دارد که یکی از مهمترین قطعات لپ تاپ است. در این مطلب سعی میکنیم تمام مسائل و موارد مرتبط با هارد لپ تاپ را توضیح دهیم.

آیا هارد لپ تاپ قابل ارتقا است؟

بله. هارد لپ تاپ قابل ارتقا است و عملا یکی از آسان‌ترین ارتقاها روی لپتاپ، ارتقای هارد آن است. فقط قبل از هر اقدامی باید نوع و تعداد حافظه‌های نصب شده روی لپ تاپ را تشخیص دهید تا بتوانید انتخاب درستی در خرید هارد جدید انجام دهید. تشخیص نوع و مقدار حافظه را در مطلب “هارد لپ تاپ در کدام قسمت است و چگونه آن را باز کنیم؟” به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

هارد دیسک لپ تاپ

همچنین باید چک کنید که لپ تاپ شما قابلیت نصب هارد دیسک را دارد یا نه. برخی لپ تاپ های مدرن فقط حافظه SSD دارند و امکان نصب هارد دیسک هم در آنها وجود ندارد. در این مورد برای ارتقای حافظه در صورت وجود پورت خالی M.2 می‌توانید یک SSD دیگر هم به لپ تاپ اضافه کنید. اگر هم پورت خالی وجود نداشته باشید می‌توانید SSD فعلی را خارج کنید و یک SSD پرحجم‌تر روی لپ تاپ نصب کنید.

برای لپ تاپ Asus TUF F15 2022 که در عکس پایین نشان داده شده فقط می‌توان 2 حافظه SSD روی لپ تاپ نصب کرد و به دلیل باطری بسیار بزرگ این لپ تاپ، امکان نصب هارد دیسک وجود ندارد.

ارتقای هارد و SSD لپ تاپ ایسوس F12 2022

برای چک کردن اینکه هارد روی لپ تاپ نصب می‌شود یا نه باید ابتدا بررسی کنید که لپ تاپ در حال حاضر هارد دیسک دارد یا نه. در مطلب “هارد لپ تاپ در کدام قسمت است و چگونه آن را باز کنیم؟” را توضیح داده‌ایم. اگر هارد نصب شده است که جواب مشخص است.

ولی اگر فعلا هارد نصب نشده است باید از طریق اطلاعات دقیق سایت سازنده لپ تاپ، این مورد را بررسی کنید. فقط در نظر داشته باشید که مدل و مشخصات لپ تاپ را تا جای امکان با دقت بررسی کنید. در برخی لپ تاپ ها فقط ظرفیت باطری لپ تاپ نشان دهنده این است که آن لپ تاپ قابلیت نصب هارد دیسک دارد یا نه. چون باطری بزرگ جای هارد را هم اشغال می‌کند، به همین دلیل بررسی امکان نصب هارد کار ساده‌ای نیست.

آیا هارد لپ تاپ قابل تعویض است؟

بله. هارد لپ تاپ به راحتی قابل تعویض است. معمولا هارد لپ تاپ در محلی قابل دسترس نصب می‌شود که به راحتی بتوان آن را جدا و عوض کرد. در لپ تاپ های قدیمی یک پوشش کوچک وجود داشت که هارد درون آن قرار میگرفت و برای تعویض هارد نیاز نبود کل پوشش پشت لپ تاپ باز شود. 

در لپ تاپ های مدرن پشت لپ تاپ یک تکه ساخته می‌شود و به همین دلیل برای درآوردن هارد باید کل این پوشش را باز کنید.

تعویض هارد لپ تاپ قدیمی
تعویض هارد یک لپ تاپ مدرن

آموزش تعویض هارد لپ تاپ

تعویض هارد لپ تاپ های مختلف با هم متفاوت است و به همین دلیل راه یکسانی برای آن وجود ندارد. ولی به صورت کلی این نکات مهم را در نظر داشته باشید: 

 • حتما قبل از اینکه شروع به باز کردن لپ تاپ کنید در بخش ویدئوی گوگل دنبال ویدئوهای باز کردن و تعویض هارد لپ تاپ خود بگردید و چند ویدئو را با دقت تماشا کنید. برای این کار جستجو کنید: نام لپ تاپ + HDD upgrade. مثلا برای لپ تاپ Asus TUF F15 2022 سرچ کنید: Asus TUF F15 2022 HDD upgrade و Asus TUF F15 2022 upgrade options.
 • سعی کنید ویدئوهای مربوط به لپ تاپ خود را ببینید. نام لپ تاپ توسط یک برچسب زیر لپ تاپ چسبانده شده است.
 • از جستجوی عمومی مانند “آموزش تعویض هارد لپ تاپ اچ پی” استفاده نکنید. حتما مدل دقیق خود را پیدا کنید.
 • لپ تاپ را روی یک سطح صاف و بزرگ قرار دهید.
 • کابل شارژر را از لپ تاپ جدا کنید.
 • اگر ماوس یا کیبورد USB وصل کرده‌اید، آنها را هم از لپ تاپ جدا کنید.
 • از پیچ گوشتی ساعتی برای باز کردن لپ تاپ استفاده کنید و از پبچ گوشتی بزرگ که ممکن است فشار زیادی وارد کند استفاده نکنید.
 • پیچ‌ها را شماره‌گذاری کنید.
 • به طول پیچ‌ها و محل آنها دقت کنید.
 • برای باز کردن قاب لپ تاپ از قاب باز کن پلاستیکی استفاده کنید.
 • پس از باز کردن لپ تاپ، قبل از هر کاری اتصال باطری لپ تاپ را به آرامی و با یک وسیله پلاستیکی از مادربورد لپ تاپ جدا کنید.
 • پس از جدا کردن باطری، چند ثانیه دکمه روشن کردن لپ تاپ را فشار دهید تا خازن‌ها هم تخلیه شوند.
 • بهتر است دست خود را با استفاده از یک سیم ارت به زمین وصل کنید.
 • اگر هارد درون یک محفظه باشد آن را هم باز کنید.
 • هارد را به آرامی عقب بکشید تا از اتصالات جدا شود. این بخش ممکن است در برخی لپ تاپ ها توسط کابل متصل شده باشد.
 • هارد جدید را نصب کنید و لپ تاپ را ببندید.
لپ تاپ ایسوس

هارد لپ تاپ ایسوس

ایسوس تولید کننده هارد لپ تاپ نیست و به همین دلیل از تولیدات شرکتهای تخصصی هارد در محصولات خود استفاده می‌کند. تقریبا تمام هارد دیسکهای جهان توسط سیگیت، وسترن دیجیتال، توشیبا و هیتاچی (HTSC) تولید می‌شوند. البته سامسونگ هم در گذشته تولید کننده هارد بود ولی این بخش را به...

ادامه مطلب
هارد هیبریدی لپ تاپ

هارد هیبریدی لپ تاپ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

هارد هیبریدی لپ تاپ یک حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات است که از ترکیب دو تکنولوژی هارد دیسک و حافظه حالت جامد به صورت همزمان استفاده میکند. در حقیقت هارد هیبریدی سعی می‌کند مزایای دو نوع حافظه هارد دیسک (HDD) و حالت جامد (SSD) را یکجا جمع کند. حافظه SSD...

ادامه مطلب
هارد لپ تاپ کجاست؟ چگونه هارد لپ تاپ را باز کنیم؟

هارد لپ تاپ در کدام قسمت است و چگونه آن را باز کنیم؟

قبل از اینکه لپ تاپ را باز کنید تا هارد آن را دربیاورید بهتر است دقیقا بدانید لپ تاپ شما چه نوع حافظه و چه تعدادی حافظه دارد. لپ تاپ های قدیمی فقط دارای یک هارد دیسک بودند، لپ تاپ های جدیدتر دارای یک هارد دیسک و یک یا دو...

ادامه مطلب

استفاده از هارد لپ تاپ برای کامپیوتر

از هارد لپ تاپ برای کامپیوتر میتوانید استفاده کنید و در مورد نوع اتصال انتقال اطلاعات و همینطور کابل توان، هیچ اختلافی بین هارد لپ تاپ و هارد کامپیوتر وجود ندارد. مزایای استفاده از هارد لپ تاپ هارد لپ تاپ معمولا مقاومت بالاتری در مقابل ضربه و شرایط سخت دارد....

ادامه مطلب

هارد لپ تاپ چیست؟

جواب: هارد لپ تاپ یک حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات است. ویندوز بر روی هارد (یا SSD) نصب می‌شود و به همین دلیل برای اینکه ویندوز لود شود نیاز به هارد دیسک است. حافظه SSD هم بسیار مشابه هارد است ولی سرعت و قیمت بالاتری دارد. ظاهر هارد لپ تاپ هارد...

ادامه مطلب
لپ تاپ لنوو

هارد لپ تاپ لنوو

شرکت لنوو تولید کننده هارد دیسک لپ تاپ نیست و به همین دلیل در لپ تاپ های خود از هاردهای شرکتهای تخصصی این زمینه استفاده می‌کند. چهار شرکت وسترن دیجیتال، توشیبا، سیگیت و هیتاچی (HTSC) تقریبا تمام هارد دیسک جهان را تولید می‌کنند. البته سیگیت چند سال پیش بخش تولید...

ادامه مطلب
روش اتصال هارد لپ تاپ به کامپیوتر

آیا هارد لپ تاپ به کامپیوتر وصل میشود؟

جواب: بله، هارد لپ تاپ را می‌توان به کامپیوتر وصل کرد. در حقیقت این کار توسط افراد بسیاری انجام می‌شود. چون هاردهای لپ تاپ در مقابل ضربه مقاوم هستند و برای کاربری سخت طراحی شده‌اند، بعضی از کاربران روی کامپیوتر خود از ابتدا هارد لپ تاپی نصب می‌کنند. در این...

ادامه مطلب

سوالات متداول برای هارد لپ تاپ

هارد لپ تاپ از نوع 2.5 اینچی است.

بله. ولی هاردی که دچار مشکل شده بعد از تعمیر هم ضریب اطمینان پایینی دارد و ریسک خرابی آن بالاست. همچنن هزینه تعمیر هم اصلا پایین نیست. پس در حقیقت خرید یک هارد جدید منطقی تر است.