رد دکمه‌های کیبورد روی مانیتور لپ تاپ

در بسیاری از لپ تاپ‌ها فاصله کمی بین کیبورد و صفحه نمایش لپ تاپ وجود دارد و به همین دلیل هنگام بستن لپ تاپ، عملا مانیتور روی دکمه‌های کیبورد می‌نشیند. اگر مانند دانشجویان زمانهای طولانی لپ تاپ را در حالت بسته همراه خود داشته باشید، به مرور زمان لبه‌های دکمه‌های کیبورد صفحه نمایش را خراش می‌دهند و شکل دکمه کیبورد روی پوشش صفحه نمایش ایجاد می‌شود. این اثر احتمالا با کثیف شدن کیبورد و جمع شدن مواد شیمیایی در لبه دکمه‌ها تقویت هم می‌شود و اگر فکری به حال این رد دکمه‌ها نکنید در طولانی مدت تاثیر آنها بیشتر و بیشتر می‌شود.

چون پوشش صفحه نمایش مات حساس‌تر از صفحه براق است، این اثر بر روی صفحه نمایش مات معمولا قوی‌تر از صفحه نمایش براق اتفاق می‌افتد. اکثر لپ تاپ‌های جدید هم مجهز به صفحه مات هستند و به همین دلیل این مشکل جدی‌تر از قبل شده است.

پیشگیری از ایجاد رد دکمه‌های کیبورد روی صفحه نمایش

1. استفاده از پوشش پلاستیک نرم روی دکمه‌های صفحه کلید؛ این پوشش اثر دکمه بر روی صفحه نمایش را کم می‌کند و تا حد خوبی جلوی ایجاد رد دکمه روی صفحه نمایش را می‌گیرد. ولی مشکل اینجاست که این پوشش پلاستیکی اولا تایپ کردن را سخت می‌کند و دوما سطح آن با انگشت کثیف می‌شود و به مرور، همین کثیفی هم به سطح صفحه نمایش لپ تاپ صدمه می‌زند. همچنین در هنگام خرید باید حتما پوشش مناسب لپ تاپ خود را خریداری کنید که پوشش دقیقا روی دکمه‌ها بنشیند.

پوشش دکمه‌های لپ تاپ برای جلوگیری از رد دکمه روی صفحه نمایش

2. استفاده از محافظ پارچه‌ای خود لپ تاپ؛ این نوع محافظ‌ها در داخل لپ تاپ و دقیقا برای حفاظت از صفحه نمایش توسط شرکت سازنده گذاشته می‌شوند. این پارچه نازک به خوبی از صفحه نمایش محافظت می‌کند و می‌توانید به مدت طولانی از همین پوشش نازک استفاده کنید.

پوشش محافظ مانیتور لپ تاپ

3. استفاده از پارچه میکروفایبر؛ بهترین روش محافظت از صفحه نمایش پارچه میکروفایبر مخصوص این کار است. این پارچه‌ها برای انواع لپ تا‌ها و با توجه به اندازه صفحه نمایش تولید می‌شوند و محافظت خیلی خوبی برای صفحه نمایش ایجاد می‌کنند. مشکل این پارچه‌های محافظ این است که پیدا کردنشان در بازار سخت است.

محافظ میکروفایبر صفحه نمایش لپ تاپ

اگر با آب مقطر و دستمال نتوانستید لکه انگشت را پاک کنید می‌توانید از ترکیب 70% آب مقطر و 30% الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. ایزوپروپیل الکل هم توسط فروشگاه‌های مواد شیمیایی به فروش می‌رسد و قیمت بالایی ندارد. مقدار کمی در حد 100 میلی لیتر هم برای مدتها کافی خواهد بود، فقط الکل را در ظرف دربسته محکم ذخیره کنید، چون ماده فراری است و به سرعت بخار می‌شود.

پاک کردن رد دکمه‌های کیبورد روی صفحه نمایش

اگر خوش شانس باشید و در ابتدای ایجاد رد دکمه‌ها، متوجه مشکل شده باشید احتمالا خراش عمیقی ایجاد نشده است و با آب مقطر (یا جوشیده شده) و دستمال میکروفایبر نرم (یا دستمال میکروفایبر آنتی استاتیک)، می‌توانید رد دکمه‌ها را پاک کنید. اگر آب مقطر کافی نباشد می‌توانید از ترکیب 70% آب و 30% الکل ایزوپروپیل (به شکل ساده دو پیمانه آب و یک پیمانه الکل)، استفاده کنید. الکل ایزوپروپیل را می‌توانید از فروشگاه‌های مواد شیمیایی و آزمایشگاهی تهیه کنید و قیمت بالایی ندارد.

متاسفانه اگر رد دکمه‌ها ناشی از خراش باشد در عمل راهی برای از بین بردن کامل آنها وجود ندارد و بهتر است پس از تمیز کردن صفحه نمایش، از روش‌های گفته شده در بخش قبلی برای جلوگیری از گسترش خراش‌ها استفاده کنید.

پاک کردن صفحه نمایش لپ تاپ با پارچه میکروفایبر آنتی استاتیک

برای مشاهده قیمت، موجودی و خرید انواع کیت‌ها و وسایل تمیز کننده می‌توانید از این لینک استفاده کنید: صفحه وسایل تمیز کننده تجهیزات دیجیتال در دیجیکالا

منبع:
hedarwiniandoctor.com

4 دیدگاه دربارهٔ «رد دکمه‌های کیبورد روی مانیتور لپ تاپ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *