مزایا و معایب لپ تاپ لمسی

کشیدن نقاشی با لپ تاپ لمسی

چند سال پیش با ورود تبلت‌ها به بازار و افزایش سریع فروش آن‌ها، مایکروسافت قابلیت لمسی را به ویندوز اضافه کرد و شرکت‌های سازنده لپ تاپ، تغییر را حس کردند و به سرعت تعداد زیادی لپ تاپ لمسی معرفی کردند. 

بعد از مدتی که تب تبلت‌ها فروکش کرد تعداد لپ تاپ‌های لمسی موجود در بازار هم کاهش پیدا کرده است، ولی باز هم مدل‌های متنوعی از این نوع لپ تاپ‌ها قابل خریداری هستند. در این مطلب نگاهی داریم به مزایا و معایب صفحه نمایش لمسی در لپ تاپ.

انواع لپ تاپ‌های لمسی

لپ تاپ‌های لمسی به دو نوع قابل تبدیل به تبلت و غیر قابل تبدیل به تبلت (نوع معمولی)، طبقه بندی می‌شوند. 

لپ تاپ‌های لمسی قابل تبدیل به تبلت چون به شکل‌های مختلفی خم می‌شوند، آزادی عمل بسیار بیشتری فراهم می‌کنند و به کمک قلم لمسی می‌توانید کارهای بسیار متنوعی با آنها، انجام دهید. این گروه لپ تاپ‌ها برای افراد خلاق بسیار مناسب هستند، چون ابزارهای تازه‌ای در اختیارشان می‌گذارند برای استفاده از قدرت خلاقیتشان. همچنین برای دانشجویان، امکان جزوه نویسی و ترسیم شکل در هنگام تدریس و مطالعه کتاب و نوشتن یادداشت بر روی آن، بسیار مناسب است.

لپ تاپ لمسی قابل تبدیل به تبلت

لپ تاپ‌های لمسی غیر قابل تبدیل به تبلت (معمولی) چون به شکل تبلت خم نمی‌شوند، در استفاده از قابلیت لمسی آن آزادی عمل بالایی نخواهید داشت و عملا از تمام قابلیت‌های لپ تاپ نمی‌توان استفاده کرد. ولی باز هم تا حد قابل قبولی از توانایی لمسی صفحه نمایش می‌توانید استفاده کنید. در حالت کلی اگر نیاز به لپ تاپ لمسی دارید قطعا لپ تاپ‌های قابل تبدیل به تبلت بهتر هستند ولی به دلیل اینکه ضخامت آنها باید کم باشد معمولا از نظر قدرت پردازشی توان بالایی ندارند. لپ تاپ‌های پرقدرت لمسی از نوع غیر قابل تبدیل به تبلت هستند.

لپ تاپ لمسی

مزایای لپ تاپ لمسی

1. خلاقیت بالا

با استفاده از لپ تاپ لمسی می‌توانید کارهایی انجام دهید که عملا با لپ تاپ معمولی غیر ممکن هستند. قلم لمسی به شما توانایی ترسیم شکلهای مختلف و نقاشی را می‌دهد، می‌توانید به راحتی و با دست خط خود یادداشت بنویسید و کتابهای PDF را حاشیه نویسی کنید. مثلا بسیاری از اساتید و مدرسان نیاز دارند که در هنگام تدریس شکل رسم کنند و بر روی آن توضیح دهند، این کارها را به راحتی می‌توان با لپ تاپ لمسی انجام داد.

نقاشی با لپ تاپ

2. تاثیر روی دیگران

هنگامی که سایر افراد (مثلا در دانشگاه) می‌بینند که شما در حال کار با صفحه لمسی هستید تحت تاثیر قرار می‌گیرند. چه بخواهیم و چه نخواهیم، سایرین بر اساس دیده‌های خود در مورد ما قضاوت می‌کنند و صفحه نمایش لپ تاپ شما هم روی این قضاوت موثر است. حس بسیار پرقدرتی در دنیای تکنولوژی وجود دارد و آن “ترس از دست دادن” است، وقتی شما با لپ تاپ لمسی کار می‌کنید، سایرین حس می‌کنند در حال از دست دادن چیز با ارزشی هستند.

3. رنگ‌های شفاف و پرنور

چون صفحات نمایش لمسی دارای پوشش براق هستند، رنگ‌ها را به شکل زیبا و پرنوری نشان می‌دهند. به همین دلیل برای افرادی که نیاز به کار کردن با رنگ‌ها دارند (مانند گرافیست‌ها) مناسب هستند. البته صفحات شفاف معایب خود را هم دارند که در مطلب “صفحه نمایش لپ تاپ مات یا براق؟” به طور کامل به آنها پرداخته‌ایم.

رنگ‌های شفاف مانیتور براق لمسی

معایب لپ تاپ لمسی

1. قیمت بالا

به هر حال اضافه کردن قابلیت لمسی باعث افزایش قیمت صفحه نمایش می‌شود. این اختلاف قیمت قبلا نسبتا زیاد بود ولی امروزه تا حد خوبی کاهش یافته است. در نظر داشته باشید که حدود 50 تا 100 دلار افزایش قیمت به خاطر صفحه نمایش لمسی لپ تاپ است.

البته می‌توانید لپ تاپ لمسی با قیمت نسبتا مناسب هم پیدا کنید، ولی در این موارد سازنده‌ها افزایش قیمت صفحه نمایش را در جای دیگری (مانند CPU، گرافیک و…) جبران می‌کنند و کارایی لپ تاپ را پایین می‌آورند.

2. مصرف بیشتر برق و خالی شدن سریع‌تر باطری

صفحه نمایش لمسی دارای تعداد زیادی سنسور است که این سنسورها نیاز به مصرف برق دارند و این مصرف برق باعث می‌شود باطری لپ تاپ سریع‌تر خالی شود. حتی هنگامی که از لپ تاپ به صورت لمسی استفاده نمی‌کنید هم سیستم سنسورها و موقعیت یابی آنها فعال ور در حال مصرف برق است. این افزایش مصرف در برخی بررسی‌ها تا 25% بدست آمده است که رقم بالایی است.

البته می‌توانید کلا قابلیت لمسی را غیرفعال کنید، ولی متاسفانه در اکثر صفحات نمایش سنسورها فعال باقی می‌مانند و هیچ تفوتی در مصرف توان آنها ایجاد نمی‌شود.

3. افزایش وزن

صفحه نمایش لمسی نیاز به موراد متعددی دارد که باعث افزایش وزن کلی لپ تاپ می‌شود. البته افزایش وزن زیاد نیست، ولی وقتی قرار است یک وسیله را دائما حمل کنید وزن کم هم آزاردهنده می‌شود.

4. انعکاس نور محیط

چون لپ تاپ‌های لمسی دارای صفحه نمایش براق هستند نور محیط را منعکس می‌کنند و به همین دلیل استفاده از آنها در محیط پر نور مشکل است و باعث خستگی چشم می‌شود.

انعماس نور محیط توسط لپ تاپ با صفحه نمایش براق و مات (دورتر براق و نزدیک‌تر مات)

5. صفحه نمایش کثیف

رد انگشت به سرعت صفحه نمایش را کثیف می‌کند و به همین دلیل باید دائما آن را تمیز کنید.

رد کثیفی اثر انگشت روی صفحه نمایش لپ تاپ

5. درد دست و کتف

استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش لمسی واقعا آزاردهنده است. فرض کنید مجبور باشید چند ساعت از دستتان در این حالت استفاده کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «مزایا و معایب لپ تاپ لمسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *