صفحه نمایش لپ تاپ مات یا براق؟

دو نوع پوشش مات و براق برای صفحات نمایش لپ تاپ استفاده می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی دارند و برای کاربردهای متفاوتی مناسب هستند.

به صورت کلی صفحات نمایش براق، تصاویر شفاف‌تر، واضح‌تر و با کنتراست بالاتری تولید می‌کنند ولی به خاطر پوشش منعکس کننده خود، در محیط خارج از منزل و یا اتاقهای پرنور مناسب نیستند و باعث خستگی چشم می‌شوند. کنتراست و وضوح تصویر صفحات مات کمی پایین‌تر است ولی برای محیط‌های پرنور و کارهای متنی (مانند کار با ورد) مناسب‌تر هستند.

اختلاف مانیتور براق و مات (نزدیکتر مات و دورتر براق)

صفحه نمایش براق

لپ تاپ‌های لمسی و یا ارزان قیمت معمولا صفحه نمایش براق دارند. چون صفحات مات نسبتا جدید هستند و قیمت بالاتری هم دارند، اکثر لپ تاپ‌های قدیمی و استوک صفحه نمایش براق دارند.

مزایای صفحه نمایش براق

1. رنگ‌های شفاف و روشن؛ صفحات نمایش براق یک لایه صاف پلاریزه دارند که باعث می‌شود رنگ‌ها شفاف‌تر از صفحات نمایش مات دیده شوند و به همین دلیل اگر برای شما رنگ‌های با کیفیت دارای اولویت هستند بهتر است به فکر صفحه نمایش براق باشید.

رنگ‌های روشن صفحه نمایش براق

2. کنتراست بالاتر؛ کنتراست به معنی اختلاف رنگ‌های سیاه و سفید است و صفحات نمایش براق کنتراست بالاتری نسبت به صفخات مات دارند. به همین دلیل در صفحات براق رنگ سیاه عمیق‌تر نشان داده می‌شود و سایر رنگ‌ها هم شدیدتر و غلیظ‌تر دیده می‌شوند.

3. تمیزکردن نسبتا آسان؛ چون سطح صفحه نمایش براق صاف و صیقلی است، در اکثر موارد کثیفی روی آن را می‌توان با دستمال میکروفایبر نرم و آب مقطر (یا جوش) به راحتی پاک کرد.

پاک کردن صفحه نمایش براق مانیتور با دستمال میکروفایبر

4. مقاومت بالاتر؛ سطح صفحه نمایش براق معمولا مقاومت بالاتری نسبت به صفحه نمایش مات دارد. در مواردی که ممکن است باعث خط و خراش صفحه نمایش شوند، مانند برخورد اجسام، صفحه نمایش براق عملکرد بهتری نسبت به صفحه نمایش مات دارد.

معایب صفحه نمایش براق

1. انعکاس نور محیط. چون صفحه نمایش براق نور محیط را منعکس می‌کند، کار کردن با آن هنگامی که نور زیاد است و به خصوص پشت به پنجره باشید، آزاردهنده می‌شود. اگر نیاز به خواندن متن و کار کردن با نرم‌افزارهایی مانند ورد دارید بهتر است به فکر صفحه نمایش مات باشید.

انعکاس نور در صفحه نماش مات و براق لپ تاپ
انعکاس نور در صفحه نماش مات و براق لپ تاپ

2. کثیفی سریع‌تر. گرد و خاک و رد انگشت روی صفحه نمایش براق سریعتر می‌نشیند و سریع‌تر هم دیده می‌شود. به همین دلیل باید به تعداد دفعات بیشتر صفحه نمایش را تمیز کنید.

رد کثیفی انگشت روی صفحه نمایش براق لپ تاپ

صفحه نمایش مات

در گذشته فقط لپ تاپ‌های گران قیمت دارای صفحه نمایش مات بودند، ولی در حال حاضر اکثر لپ تاپ‌های متوسط هم صفحه نمایش مات دارند. در اداه مزایا و معایب صفحه نمایش مات را بیان می‌کنیم.

مزایای صفحه نمایش مات

1. خستگی کمتر برای چشم؛ صفحات نمایش مات چون نور محیط را کم‌تر منعکس می‌کنند، چشم را کم‌تر خسته می‌کنند. به همین دلیل صفحات نمایش مات، برای کار با ورد و یا خواندن متن مناسب‌تر از صفحات نمایش براق هستند.

2. نمایش بهتر در محیط پرنور؛ اگر قرار است از لپ تاپ در محیط پرنور و خارج از اتاق استفاده کنید بهتر است به فکر صفحه نمایش مات باشید. این مورد برای افرادی مانند دانشجویان که ممکن است در محیط‌های پرنور دانشگاه از لپ تاپ استفاده کنند، مهم است و باید در نظر گرفته شود.

معایب صفحه نمایش مات

1. قیمت بالاتر. لپ تاپ‌های مجهز به صفحه نمایش مات معمولا قیمت بالاتری دارند. البته این اختلاف قبلا زیاد بود ولی به مرور در حال کاهش است و بسیاری از لپ تاپ‌های متوسط بازار صفحه نمایش مات دارند.

2. تمیز کردن سخت‌تر. صفحات نمایش مات درست است که دیرتر از صفحات براق کثیف می‌شوند، ولی تمیز کردن آنها سخت‌تر است. هم دیر می‌توان کثیفی را از روی آنها پاک کرد و هم باید مراقب بود تا فشار زیادی به صفحه نمایش وارد نشود.

3. حساسیت بیشتر به خراش. صفحات نمایش مات در مقابل خراش و ضربه ضعیف‌تر هستند و بهتر است به فکر مراقبت از صفحه نمایش باشید. در بسیار از لپ تاپ‌ها حتی وقتی لپ تاپ بسته است دکمه‌های کیبورد به صفحه نمایش برخورد کرده و به مرور زمان رد آنها به صورت دائمی روی صفحه نمایش می‌افتد. برای محافظت از صفحه نمایش مات بتر است از دستمال‌های محافظ استفاده کنید.

یک پوشش محافظ صفحه نمایش در هنگام بستن لپ تاپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *