آیا کول پد (فن) ضروری است؟

خیر، کول پد برای خنک کاری لپ تاپ ضروری نیست. البته کول پد خوب کمک زیادی به شما می‌کند و بازدهی استفاده از لپ تاپ را بالا می‌برد. به احتمال زیاد اگر مدتی از کول پد مناسب و با کیفیت استفاده کنید برای شما تبدیل به یک وسیله جانبی ضروری خواهد شد.

در حقیقت هنگامی که یک لپ تاپ برای انجام کار سنگین (مثلا گیم یا رندر) نیازمند کول پد باشد یا این لپ تاپ برای آن کار ساخته نشده و یا مشکلی در سیستم خنک کننده لپ تاپ وجود دارد (مثلا کثیف شدن پره‌های خنک کننده). کول پد فقط مشکل اصلی را کمی مخفی می‌کند و رفع ایراد را به آینده موکول می‌کند.

به صورت کلی کول پد راه حل دائمی مشکل داغ کردن لپ تاپ نیست.

کول پد و مشکل داغ کردن لپ تاپ

کول پد با استفاده از فن‌های خود مقدار زیادی هوا (به همراه گرد و خاک) را به داخل لپ تاپ می‌فرستد و لپ تاپ را خنک می‌کند. ولی به مرور زمان این گرد و خاک اضافی بر روی بخش‌های مختلف سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ جمع شده و مشکل داغ کردن دوباره خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل بهتر است به جای راه حل موقتی به فکر پیدا کردن مشکل و رفع آن باشید.

البته کار کرد معمول سیستم خنک کننده لپ تاپ هم باعث مکش هوا و جمع شدن گرد و خاک در داخل لپ تاپ می‌شود ولی اولا سرعت این فرآیند بسیار پایین‌تر از کول پد است و دوما سیستم خنک کننده لپ تاپ هوشمند است و سرعت مکش هوا را با میزان کارکرد لپ تاپ تنظیم می‌کند، ولی کول پد معمولا همیشه با حداکثر توان در حال فرستادن هوا به داخل لپ تاپ است. سرعت فن برخی کول پدها قابل تنظیم است، ولی این نوع کول پدها چندان معمول نیستند.

گرد و خاک و پرز فرش و پتو در سیستم خنک کننده لپ تاپ

دلایل داغ کردن لپ تاپ

1. کار سنگین؛ لپ تاپ‌های ایستگاه کاری برای کارکرد سنگین (مانند تحلیل‌های مهندسی و رندر) طراحی و ساخته می‌شوند و به همین دلیل دارای سیستم خنک کننده پرقدرت و مناسب این کار هستند. ولی این لپ تاپ‌ها بسیار گران قیمت هستند و خرید آنها مقرون به صرفه نیست. اصولا اکثر لپ تاپ‌های معمولی که ما می‌خریم برای کارکرد طولانی مدت و سنگین  طراحی و ساخته نمی‌شوند و به همین دلیل با سرعت زیادی داغ می‌کنند.

استفاده از کول پد هم فقط این مشکل را مخفی می‌کند و عملا راه حل دائمی نیست. چون کول پد جریان هوا و گرد و خاک زیادی وارد لپ تاپ می‌کند، پس از مدت کمی کارایی سیستم خنک کننده لپ تاپ را پایین هم می‌آورد و مشکل اصلی دوباره خود را نشان می‌دهد. پس عملا بهتر است برای کارهای محاسباتی به فکر کامپیوتر محاسباتی باشید.

2. مشکل سیستم خنک کننده لپ تاپ؛ به مرور که سیستم خنک کننده لپ تاپ پر از گرد و خاک می‌شود کارایی آن کم می‌شود. به همین دلیل بهتر اسن لپ تاپ را بر اساس میزان کارکرد به صورت دوره‌ای (مثلا هر یک سال) تمیز کنید.

همچنین ممکن است خمیر سیسلیکون‌های (Thermal Paste) لپ تاپ خاصیت خود را از دست داده باشند و به همین دلیل خنک کاری را به خوبی انجام ندهند. البته معمولا 5-6 سال طول می‌کشد خمیر سیلیکون با کیفیت خاصیت خود را از دست بدهد.

بخشی از سیستم خنک کننده لپ تاپ به همراه خمیر سیلیکون بر روی آن

کول پد برای چه کسانی ضروری است؟

با وجود اینکه کول پد برای خنک کردن لپ تاپ ضروری نیست، حالت‌هایی وجود دارد که استفاده از کول پد هم برای لپ تاپ و هم کاربر، بسیار مفید است.

1. برای افرادی که از لپ تاپ روی میز استفاده نمی‌کنند

اگر لپ تاپ را بر روی فرش، پتو و تخت خواب استفاده می‌کنید حتما یک کول زیر آن قرار دهید. چون پرز فرش و پتو به سرعت وارد سیستم خنک کننده لپ تاپ شده و در طولانی مدت برای این بخش‌ها مشکل ایجاد می‌کند. برای حل مشکل ورود پرز بهتر است یک کول پد تهیه کنید و آن را در حالت خاموش زیر لپ تاپ قرار دهید تا یک فاصله چند سانتی متری بین لپ تاپ و سطح فرش ایجاد شود. اگر در این حالت، کول پد را روشن کنید مشکل ورود پرز به داخل لپ تاپ تشدید هم خواهد شد.

علاوه بر ورود پرز و گرد و خاک، هنگامی که لپ تاپ روی وسایل نرم (مانند فرش و پتو) قرار می‌گیرد، بخش بزرگی از دریچه‌های ورود هوای آن عملا بسته می‌شوند و هوای زیادی وارد مجموعه خنک کننده نمی‌شود و در نتیجه لپ تاپ خیلی سریع‌تر از حالت معمول داغ می‌کند.

استفاده از کول پد و لپ تاپ روی تخت خواب

2. برای افرادی که مشکل درد گردن دارند

در کامپیوترهای رومیزی مانیتور یک پایه بلند دارد و صفحه نمایش تقریبا هم ارتفاع چشم‌ها قرار می‌گیرد و نیازی به خم کردن گردن نیست. ولی مانیتور لپ تاپ تقریبا چسبیده به سطح میز قرار می‌گیرد و به همین دلیل برای دیدن آن باید سر خود را به پایین خم کنید.

اختلاف ارتفاع مانیتور کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ

مشکل خم کردن سر برای دیدن لپ تاپ شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد ولی در طولانی مدت واقعا آزاردهنده می‌شود. پس بهتر است پیش از اینکه دچار مشکل شوید با خرید یک کول پد مناسب این مسئله را حل کنید.

خم کردن سر برای استفاده از لپ تاپ

راه حل مشکل هم استفاده از کول پد یا پایه لپ تاپ است که مانیتور لپ تاپ را بالا می‌آورد و روبروی چشم قرار می‌دهد. با استفاده از کول پد در این حالت چون کیبورد لپ تاپ هم بالا می‌آید کار کردن با کیبورد سخت می‌شود و به همین دلیل بهتر است یک کیبورد USB برای قرار گیری روی میز هم بخرید.

همچنین استفاده از کیبورد USB باعث می‌شود ظاهر لپ تاپ بسیار سالم باقی بماند و لپ تاپ به سرعت کثیف و روغنی نشود. لکه انگشت به آرامی باعث تغییر رنگ دکمه‌های کیبورد لپ تاپ می‌شود.

کول پد با پایه باز شونده

یک ترکیب خوب برای استفاده طولانی مدت از لپ تاپ، استفاده از کول پد با پایه بلند، ماوس و کیبورد USB است. البته بهتر است از ماوس و کیبورد وایرلس استفاده نکنید چون در طولانی مدت مشکل باطری ماوس و کیبورد بی سیم آزاردهنده می‌شود.

یک ترکیب خوب برای کار طولانی مدت با لپ تاپ

3. گیمرها

گیمرها معمولا لپ تاپ را در حداکثر توان کاری خود و به مدت طولانی استفاده می‌کنند. البته لپ تاپ‌های گیمینگ مجهز به قوی‌ترین سیستم‌های خنک کننده هستند، ولی باز هم بهتر است که زیر لپ تاپ باز باشد و کمی جریان به سمت ورودی‌های هوا وجود داشته باشد. چون سطح رویی کول پدها از توری است، مکش هوا توسط خنک کننده لپ تاپ راحت‌تر انجام می‌شود.

یک کول پد گیمینگ مجهز به فن‌های با سرعت قابل تنظیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *