تمیز کردن کول پد لپ تاپ

کول پد لپ تاپ وسیله نسبتا ساده‌ای است و به راحتی می‌توانید با استفاده از وسایل عمومی مانند پیچ گوشتی کوچک و دمباریک آن را به صورت کامل باز کنید. البته بدون باز کردن هم کول پد را تا حد زیادی می‌توان تمیز کرد. کلا هم اگر از کارهای ظریف خوشتان نمی‌آید بهتر است کول پد را باز نکنید، چون به هر حال ممکن است فن و سایر بخش‌های آن با باز کردن دچار مشکل شوند.

سعی کنید کول پد را به صورت دوره‌ای و هر چند ماه یکبار تمیز کنید. البته میزان کثیفی کول پد کاملا به میزان استفاده از آن بستگی دارد، اگر فن کول پد را روشن نکنید معمولا فقط بخش بیرونی آن کمی کثیف می‌شود که با یک دستمال نم دار به راحتی تمیز می‌شود.

ولی اگر از فن‌های کول پد استفاده کنید روی پره فن‌ها و کناره آنها به سرعت پر از گرد و خاک می‌شود که این گرد و خاک به پره می چسبد و برای تمیزکاری آن باید کول پد را باز کنید. قبل از شروع فرآیند تمیزکاری، کول پد را از لپ تاپ و یا آداپتور مستقل آن جدا کنید (چون گردش سریع فن‌های کول پد با باد سشوار ممکن است کمی برق تولید کند) و سپس تمیزکاری را شروع کنید.

تمیز کردن کول پد بدون باز کردن

با استفاده از سشوار (در حالت باد خالص و بدون گرما) می‌توانید تا حد زیادی گرد و خاک کول پد را تمیز کنید. البته استفاده از اسپری هوای فشرده قطعا بهتر است ولی اسپری ممکن است به راحتی پیدا نشود. همچنین جاروبرقی هم می‌تواند تا حد خوبی کول پد را تمیز کند.

تمیز کردن کامل کول پد

برای تمیزکردن کامل کول پد باید آن را باز کنید. باز کردن کول پد هم کار نسبتا آسانی است و فقط با یک پیچ گوشتی و دمباریک می‌توانید آن را باز کنید. پس از باز کردن هم با استفاده از یک فرچه (یا مسواک) و دستمال نم دار می‌توانید تمام بخش‌های کول پد را تمیز کنید. معمولا کثیف‌ترین بخش کول پد پره‌های فن هستند و پاک کردن آنها سخت‌ترین بخش کار است. فن‌ها را می‌توانید با گوش پاک کن، فرچه و دستمال تمیز کنید.

فن پر از گرد و خاک کول پد لپ تاپ

پس از اینکه فن‌های کول پد را تمیز کردید بهتر است کمی روغن هم به یاتاقان فن بزنید. برای این کار فن را از روی کول پد باز کنید چون ورودی روغن در زیر فن قرار دارد. زیر فن یک برچسب وجود دارد که باید آن برچسب را جدا کنید تا به ورودی روغن فن برسید.

برچسب فن
ورودی روغن فن

پس از اینکه برچسب را جدا کردید یک قطره روغن روان (مانند روغن چرخ خیاطی) روی یاتاقان بریزید و فن را چند دور بچرخانید تا جذب شود.

ریختن روغن روی یاتاقان فن

2 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن کول پد لپ تاپ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *