اندازه صفحه نمایش لپ تاپ؛ راهنمای کامل

یک لپ تاپ به همراه نمایش خط معیار اندازه صفحه نمایش آن

اندازه صفحه نمایش لپ تاپ، علاوه بر ابعاد کلی لپ تاپ، یک پارامتر مهم در وزن لپ تاپ هم هست. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید لپ تاپ به آن توجه کنید، چون وزن و ابعاد لپ تاپ سنگین و بزرگ در طولانی مدت واقعا آزار دهنده می‌شود.

همچنین توانایی شما برای کار کردن با لپ تاپ هم به اندازه صفحه نمایش آن بستگی دارد. کار کردن با صفحات کوچک و باز کردن تعداد زیادی صفحه و نرم افزار در آنها سخت است و در نتیجه سرعت و کارایی شما پایین‌تر از لپ تاپ با صفحه بزرگ خواهد بود.

روش اندازه‌گیری ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ

اندازه صفحه نمایش لپ تاپ، در حقیقت اندازه قطر صفحه نمایش به اینچ است. هر اینچ هم تقریبا برابر با 2.5 سانتی‌متر است. پس برای اینکه درک خوبی از اندازه صفحه نمایش هر لپ تاپی داشته باشید می‌توانید روی یک مقوا، ابعاد صفحه نمایش را بکشید و آن را جلوی خود بگیرید. 

برای ترسیم صفحه نمایش لپ تاپ:

 • یک خط افقی به طول 16 سانتی متر بکشید.
 • از انتهای این خط افقی، یک خط عمودی به طول 9 سانتی متر بکشید.
 • حال ابتدای خط افقی را به انتهای خط عمودی وصل کنید و آن را کمی امتداد دهید. طول این خط در حقیقت اندازه صفحه نمایش لپ تاپ به اینچ است. برای لپ تاپ 11.6 اینچ، طول این خط باید برابر با 11.6 ضرب در 2.5 سانتی متر باشد که می‌شود 29.5 سانتی متر. برای لپ تاپ 13.3 اینچ می‌شود 33.7 سانتی متر، برای لپ تاپ 14.1 اینچ می‌شود 35.8 سانتی متر و برای لپ تاپ 15.6 اینچ، طول این خط می‌شود 39.6 سانتی متر.

اندازه‌های معمول صفحه نمایش لپ تاپ

اندازه‌های معمول صفحه نمایش لپ تاپ عبارت‌اند از 11.6 اینچ، 13.3 اینچ، 14.1 اینچ، 15.6 اینچ و 17.3 اینچ. در ادامه تک تک این اندازه‌ها را بررسی می‌کنیم.

اندازه‌های معمول صفحه نمایش لپ‌تاپ‌‌های مدرن

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 11.6 اینچی

صفحه نمایش 11.6 اینچی اندازه بسیار کوچکی حساب می‌شود (طول 25.7 سانتی متر و ارتفاع 14.5 سانتی متر) و به همین دلیل لپ تاپ‌های 11.6 اینچی وزن پایینی دارند. در شکل زیر ایعاد لپ تاپ 11.6 اینچی با لپ تاپ 15.6 اینچی مقایسه شده است (صفحه نمایش 15.6 اینچ بهترین اندازه برای صفحه نمایش لپ تاپ است).

مقایسه ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 11.6 اینچی و 15.6 اینچی
مقایسه ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 11.6 اینچی (سمت راست) و 15.6 اینچی (سمت چپ)

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 13.3 اینچی

صفحه نمایش 13.3 اینچی اندازه کوچکی حساب می‌شود (طول 29.5 سانتی متر و ارتفاع 16.5 سانتی متر که از کاغذ A4 هم کوچک‌تر است) و به همین دلیل لپ تاپ‌های 13.3 اینچی وزن نسبتا پایینی دارند. وزن پایین هم این لپ تاپ‌ها را برای افرادی که دائما در سفر یا حرکت هستند (مانند مدیران شرکت‌ها یا خبرنگاران) مناسب می‌کند. البته که باز هم به خاطر ابعاد کوچک، نباید انتظار کارایی بالا از این لپ تاپ‌ها داشت. همچنین لپ تاپ‌های 13.3 اینچی به خاطر فروش پایین و بازار کوچک، تنوع نسبتا کمی دارند.

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 13.3 اینچی

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 14.1 اینچی

صفحه نمایش 14.1 اینچی (طول 31.2 سانتی متر و ارتفاع 17.5 سانتی متر) کمی از 13.3 اینچ بزرگتر است ولی باز هم یک صفحه نمایش کوچک حساب می‌شود. این لپ تاپ‌ها هم تنوع نسبتا کم و کارایی نه چندان بالایی دارند.

کارایی پایین‌تر این لپ تاپ‌ها به دلیل ابعاد کوچک و وزن سبک لپ تاپ‌های 14.1 اینچی است. این مسئله باعث می‌شود در ساخت آنها از قطعات ضعیف‌تر که نیاز به سیستم خنک کننده سبکتری دارند استفاده شود. به همین دلیل لپ تاپ‌های 14.1 اینچی برای افرادی که دائما در حال حرکت هستند و دانشجویانی که نیاز به توان پردازشی بالایی ندارند، مناسب هستند.

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 14.1 اینچی
مقایسه لپ تاپ 14.1 اینچی و 13.3 اینچی

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 15.6 اینچی

صفحه نمایش 15.6 اینچی (طول 34.5 سانتی متر و ارتفاع 19.43 سانتی متر) معمول‌ترین ابعاد برای لپ تاپ است و لپ تاپ‌های 15.6 اینچی بیشترین تنوع را دارند. این ابعاد تقریبا برای هر نوع کاربری (بجز گیمینگ و طراحی حرفه‌ای) مناسب است. چون بیشترین تقاضای بازار مربوط به لپ تاپ 15.6 اینچی است، در صورتی که بخواهید لپ تاپ خود را بفروشید هم، راحت‌تر از سایر اندازه‌ها به فروش می‌رود.

همچنین اکثر تعداد تجهیزات جانبی لپ تاپ مانند کول پد، محافظ صفحه نمایش، کیف، کوله، کاور و محافظ کیبورد، برای لپ تاپ 15.6 اینچی طراحی و تولید می‌شوند.

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 15.6 اینچی
مقایسه لپ تاپ 14.1 اینچی، 13.3 اینچی و 15.6 اینچی

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 17.3 اینچی

صفحه نمایش 17.3 اینچی (طول 38.3 سانتی متر و ارتفاع 21.5 سانتی متر) برای لپ تاپ اندازه بزرگی است و به همین دلیل لپ تاپ‌های 17.3 اینچی سنگین هستند و برای حمل دائمی مناسب نیستند. همچنین به دلیل وزن زیاد تنوع و فروش پایینی دارند. این لپ تاپ‌ها برای گیمرهای حرفه‌ای و طراحانی که با نرم افزارهای طراحی (مانند نرم افزارهای معماری) کار می‌کنند مناسب هستند.

ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ 17.3 اینچی
مقایسه لپ تاپ 14.1 اینچی، 13.3 اینچی، 15.6 اینچی و 17.3 اینچی
مقایسه اندازه لپ تاپ 13.3 تا 17.3 اینچ

فهمیدن اندازه صفحه نمایش لپ تاپ

ساده‌ترین راه فهمیدن اندازه صفحه نمایش لپ تاپ این است که با یک متر یا خط کش قطر صفحه نمایش را اندازه بگیرید و عدد حاصل (به سانتی متر) را بر 2.5 تقسیم کنید تا اندازه صفحه نمایش به اینچ بدست آید.

اندازه گرفتن ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ

تغییر اندازه صفحه نمایش لپ تاپ

متاسفانه چون بدنه صفحه نمایش و لپ تاپ یکپارچه هستند، امکان تغییر ابعاد صفحه نمایش لپ تاپ وجود ندارد. ولی اگر به صفحه بزرگتری نیاز دارید دو راه حل وجود دارد:

 1. یک لپ تاپ دیگر بخرید.
 2. از یک مانیتور بزرگ برای داشتن دو تصویر استفاده کنید. برخی از افراد در خانه یا محل کار یک مانیتور بزرگ هم دارند که لپ تاپ را به آن وصل می‌کنند و با کیبورد و ماوس USB یا بی سیم با آن کار می‌کنند. راه‌های مختلفی هم برای اتصال این مانیتور دوم به لپ تاپ وجود دارد مانند پورت HDMI.
 3. یک احتمال هم وجود دارد که چون لپ تاپ را در فاصله نسبتا دوری از چشمان خود قرار می‌دهید تصویر کوچک دیده می‌شود. در این صورت بهتر است لپ تاپ را روی یک کول پد مناسب قرار دهید و از کیبورد و ماوس USB استفاده کنید تا صفحه نمایش لپ تاپ به خوبی بالا آمده و جلوی چشم قرار بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کول پد (فن خنک کننده) لپ تاپ

استفاده از یک مانیتور بزرگ برای لپ تاپ

بهترین اندازه صفحه نمایش لپ تاپ

بهترین اندازه صفحه نمایش لپ تاپ، 15.6 اینچ است. چون:

 1. این لپ تاپ‌ها تنوع بالایی دارند و به راحتی می‌توانید یک مدل مناسب خود انتخاب کنید.
 2. در هنگام فروش به عنوان دست دوم راحت‌تر فروش می‌روند.
 3. اکثر لوازم جانبی مانند محافظ صفحه کلید، کیف، کوله و کول پد برای این سایز طراحی می‌شوند.

البته بهترین سایز صفحه نمایش برای افراد مختلف متفاوت است. مثلا برای افرادی که دائما در سفر هستند لپ تاپ کوچک‌تر و سبک‌تر بهتر است.

منبع: blisscomputers.net

22 دیدگاه دربارهٔ «اندازه صفحه نمایش لپ تاپ؛ راهنمای کامل»

 1. ممنون از مطلبتون. خیلی به من کمک کرد.
  فقط یک سوال دلیل این 16 و 9 که در داخل متن اومده چیه؟????????????????

  “یک خط افقی به طول 16 سانتی متر بکشید.
  از انتهای این خط افقی، یک خط عمودی به طول 9 سانتی متر بکشید.”

  1. سلام. بله، اون قسمت بد نوشته شده بود و به همین دلیل منظور رو ردرست منتقل نمیکرد. یک توضیح هم در مورد مفهوم کم بودن کارایی به متن اضافه شد. ممنون بابت نظر سازند و خوبتون 🙂

 2. سلام
  ممنونم، خیلی کامل و جامع ابعاد صفحه نمایش لپ‌تاب را توضیح دادید، دقیقاً به جواب رسیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *