تعدادی شارژر لپ تاپ

آیا شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است؟

بله، شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است ولی نیاز به مهارت بالایی در زمینه الکترونیک دارد.

شارژر لپ تاپ در حقیقت یک منبع تغذیه سوئیچینگ است که ابتدا برق 220 ولت AC را تبدیل به برق حدود 330 ولت DC می‌کند. سپس این جریان DC با استفاده از دو عدد ترانزیستور تبدیل به جریان AC با فرکانس حدود 30 کیلوهرتز می‌شود و در نهایت این جریان AC دوباره تبدیل به DC شده و به لپ تاپ وارد می‌شود. پس شارژر لپ تاپ برای افراد تازه کار مدار ساده‌ای نیست و در صورتی که ایراد شارژر از قطعات معمولی نباشد، پیدا کردن ایراد و تعمیر آن مشکل است.

همینطور برای کاهش حجم و ابعاد شارژر لپ تاپ، معمولا قطعات بسیار نزدیک به هم بر روی بورد قرار می‌گیرند. در شکل پایین، مدار و قطعات یک شارژر مک بوک نشان داده شده.

بنا به دلایل گفته شده بهتر است تعمیر شارژر لپ تاپ را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

برای تعمیر شارژر بهترین کار این است که چک کنید آیا لپ تاپ هنوز گارانتی دارد یا نه، اگر گارانتی داشت که به راحتی شارژر را به گارانتی بدهید. اگر گارانتی نداشت از همان شرکت گارانتی کننده بپرسید که تعمیر خارج از گارانتی انجام می‌دهند یا نه. بهتر است تعمیر شارژر را همان شرکت گارانتی کننده انجام دهد. اگر خدمات تعمیر نداشتند باید به تعمیرکارهای بازارهای کامپیوتر مراجعه کنید. البته شارژر لپ تاپ برای تعمیرکاران مدار چندان پیچیده‌ای نیست و قطعات آن معمولا به راحتی پیدا می‌شود.

منبع: Youtube

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *