تشخیص کیفیت مانیتور لپ تاپ

کیفیت مانیتور لپ تاپ یکی از موارد مهمی است که قبل از خرید لپ تاپ (به خصوص لپ تاپ دست دوم) باید به آن توجه کنید. چون استفاده از صفحه نمایش ضعیف و بی کیفیت از کیفیت کار شما هم کم می‌کند.

لپ تاپ‌های دست دوم هم معمولا دارای صفحه نمایش براق هستند که مانند آینه عمل کرده و نور محیط را منعکس می‌کند. این مورد در محیط پرنور به سرعت چشم را خسته می‌کند.

1. زاویه دید بالا

مانیتور با کیفیت بالا، زاویه دید بالایی هم دارد و از کناره‌ها و بالا و پایین هم به خوبی دیده می‌شود. در شکل زیر صفحه نمایش معمولی (در پایین) با صفحه نمایش دارای زاویه دید بالا (از نوع IPS) مقایسه شده است.

مقایسه دید مانیتور معمولی با IPS

2. رزولیشن بالا

رزولیشن به معنی تعداد نقاطی است که مانیتور لپ تاپ می‌تواند نشان دهد. در حال حال حاضر مانیتور خوب باید حداقل دارای کیفیت Full-HD باشد و این به این معنی است که رزولیشن آن 1920 در 1080 پیکسل است. برخی لپ تاپ‌های گران‌تر مجهز با صفحه با رزولیشن بالاتر هم هستند، مانند تصویر زیر که یک لپ تاپ با صفحه نمایش 4k است (3840 در 2160 پیکسل).

صفحه نمایش 4k

2. پوشش مات

بجز لپ تاپ‌های لمسی که دارای صفحه نمایش براق هستند، بهتر است مانیتور دارای پوشش مات باشد. مانیتور براق نور محیط را منعکس می‌کند و به همین دلیل اگر در محیط پرنور باشید و یا بخواهید متن بخوانید، چشم خیلی زود خسته خواهد شد.

مقایسه صفحات نمایش مات و براق
مقایسه صفحات نمایش مات و براق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *