آیا کول پد برای لپ تاپ ضرر دارد؟

بله، اگر کول پد نامناسب انتخاب کنید و آن را به شکل اشتباه به کار ببرید، کول پد می‌تواند برای لپ تاپ مضر باشد. اما اگر کول پد مناسب کاربرد خود انتخاب کنید و آن را به درستی به کار ببرید علاوه بر اینکه کار کردن با لپ تاپ را بسیار ساده‌تر می‌کند، می‌تواند حتی عمر لپ تاپ را هم افزایش دهد.

کول پد نامناسب مثلا یعنی اینکه برای یک لپ تاپ کوچک و ضعیف، یک کول پد گیمینگ پرمصرف با تعداد زیادی فن و نورپردازی LED بگیرید که کارکرد دائمی آن می‌تواند فشار زیادی به پورت USB لپ تاپ ضعیف وارد کند.

یک لپ تاپ گیمینگ پرمصرف

استفاده نامناسب از کول پل پد می‌تواند شامل موارد زیر شود:

کول پد دائما روشن باشد؛ این کار باعث می‌شود مقدار زیادی گرد و خاک وارد لپ تاپ شود و چون این گرد و خاک داخل لپ تاپ را کثیف می‌کند قدرت سیستم خنک کنندگی اصلی لپ تاپ به سرعت کاهش می‌یابد. کاهش قدرت خنک کنندگی لپ تاپ هم باعث داغ شدن لپ تاپ می‌شود.

خاک گرفتن خنک کننده لپ تاپ

کول پد را روی فرش روشن کنید؛ هنگامی که لپ تاپ را به هرماه کول پد روی فرش قرار داده‌اید، کار کردن کول پد باعث می‌شود مقدار زیادی از پرزهای فرش به داخل لپ تاپ فرستاده شود. پرزهای فرش و پتو خیلی سریعتر از گرد و خاک سیستم خنک کننده لپ تاپ را ضعیف می‌کند.

از پورت‌های USB کول پد برای وسایل پر مصرف استفاده کنید؛ بسیاری از کول پدها دارای قابلیت هاب USB هستند و یک پورت را تبدیل به مثلا دو پورت USB می‌کنند. یکی از استفاده‌های نادرست کول پد این است که وسایل پرمصرفی مانند هارد اکسترنال را به این پورت‌ها متصل کنید که نیاز به انرژی زیادی دارند.

اگر کول پد مناسب خود انتخاب کنید (مطلب “کول پد لپ تاپ؛ راهنمای کامل” را مطالعه کنید) و آن را به درستی به کار ببرید لپ تاپ را در شرایط دمایی مناسب‌تری قرار می‌دهید که می‌تواند عمر آن را افزایش دهد. بهترین و راحت‌ترین استفاده از کول پد این است که فن‌های آن را اصلا روشن نکنید، چون علاوه بر صدای زیاد، چون سرعت این فن‌ها به صورت هوشمند توسط لپ تاپ کنترل نمی‌شود، دائما هوای بسیار زیادی را به داخل لپ تاپ می‌فرستند و در نتیجه لپ تاپ به سرعت کثیف می‌شود.

کول پد مناسب (و البته خاموش) چون لپ تاپ را از سطح میز، فرش و یا لباس دور می‌کند، باعث می‌شود گرد و خاک کمتری وارد لپ تاپ شود، همچنین بخشی از گرد و خاک هوا در داخل کول پد به دام می‌افتد و وارد لپ تاپ نمی‌شود.

کول پد روی پا که لپ تاپ را از سطح لباس دور می‌کند

همچنین به خاطر سطح توری کول پد، هوا راحت‌تر به داخل لپ تاپ جریان پیدا می‌کند و سیستم خنک کننده لپ تاپ تحت فشار کمتری قرار می‌گیرد و فن‌های لپ تاپ با سرعت کمتری کار می‌کنند.

سطح توری کول پد

پیشنهاد مطالعه: بهترین کول پد (فن خنک کننده) گیمینگ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *